Krajowy Operator Chmury Medycznej sukcesywnie zdobywa nowych partnerów biznesowych, którzy w ten sposób poszerzają swoje portfolio o rozwiązania w modelu SaaS. Co wyróżnią ofertę Chmury dla zdrowia na tle innych dostawców? Co sprawia, że firmy technologiczne z sektora ochrony zdrowia tak chętnie decydują się na to partnerstwo? Na te oraz inne pytania odpowiada Marcin Płaczek, Dyrektor Operacyjny, Krajowego Operatora Chmury Medycznej.
Na rynku istnieje wiele firm technologicznych tworzących rozwiązania dla jednostek medycznych. Dlaczego partnerzy chcą współpracować właśnie z Wami?
Powody, dla których partnerzy decydują się na współpracę z Chmurą dla zdrowia są różne. Jedni szukają sprawdzonego rozwiązania, które z pełną odpowiedzialnością mogą oferować swoim klientom, inni kontaktują się z nami, bo ich klienci są zainteresowani właśnie naszą usługą.
Jednak wszystkim naszym partnerom przyświeca ten sam cel – potrzeba dostarczenia klientom bezpiecznego i wysokiej jakości repozytorium EDM, które będzie można szybko wdrożyć i łatwo zintegrować z innymi systemami. Potrzebują usług, które z jednej strony będą bezpieczne i atrakcyjne kosztowo, a z drugiej na tyle elastyczne i skalowalne, że będzie je można dopasować do skali i profilu prowadzonej działalności. Dzisiaj takie możliwości dają właśnie nasze usługi chmurowe.
Czy to oznacza, że jedyny właściwy kierunek to chmura?
Wiele zależy tu od indywidualnych potrzeb jednostek medycznych, ale niewątpliwie dla wielu z nich jest to najlepsza opcja. Chmura jest już nie tylko trendem, ale staje się realną alternatywą tu i teraz, szczególnie dla sektora ochrony zdrowia. Dlaczego? Ponieważ rozwiązania chmurowe są atrakcyjne cenowo i dają możliwość znacznie szybszej cyfryzacji procesów, tak dziś potrzebnych w szpitalach, przychodniach, czy gabinetach lekarskich. Ogromną rolę odgrywa tu też aspekt bezpieczeństwa. Skuteczna ochrona infrastruktury i oprogramowania, które muszą obsługiwać ruch zewnętrzny, jest nie lada wyzwaniem. Zapewnienie lokalnie odpowiedniego sprzętu, narządzi, kadry dla takich jednostek wiąże się nie tylko z nakładami finansowymi, ale też organizacyjnymi. Tę świadomość mają już nie tylko osoby zarządzające działami informatycznymi w dużych jednostkach, ale też mniejsze podmioty, co wpływa na rosnącą popularność tego typu rozwiązań.
Czy nie łatwiej im zbudować własne repozytorium EDM?
Zdecydowanie nie. Każda firma, która zajmuje się oprogramowaniem doskonale rozumie z czym wiąże się produkcja i utrzymywanie nowych rozwiązań, tym bardziej jeżeli mówimy o rozwiązaniach w modelu SaaS. Stworzenie własnego Repozytorium EDM nie należy do łatwych zdań. Jest to rozwiązanie oparte o światowe standardy IHE (ang. Integrating the Healthcare Enterprise), które określają zasady gromadzenia i wymiany danych. Nie są one łatwe do implementacji dla podmiotów, które nie maja doświadczenia w tym zakresie. Wymagają też wyspecjalizowanej kadry IT.
Dlatego skorzystanie z już sprawdzonych i dojrzałych rozwiązań jakie oferujemy jest znacznie korzystniejszą opcją dla wielu firm. W ten sposób nie tylko adresują potrzeby swoich klientów, ale poszerzają obszar działalności, bez ponoszenia dodatkowego ryzyka finansowego. Korzystają przy tym z know-how liderów rynku i oferują usługi, na których mogą zarabiać. Dysponują przy tym dokładnie tym samym rozwiązaniem, które Asseco oferuje swoim klientom. Dzięki temu współpraca z Chmurą dla zdrowia daje naszym partnerom możliwość budowania swojego portfolio na solidnym fundamencie.
Czyli jest to relacja win-win, gdzie każda strona korzysta?
Oczywiście. Uważam, że jest to podstawa i niezbędny element udanego partnerstwa. Naszym celem jest współpraca oparta ma obopólnych korzyściach, dlatego mamy bardzo elastyczne i otwarte podejście w tym zakresie. Oferujemy bardzo szeroki zakres wsparcia – począwszy od samego procesu integracji, czy komunikacji z CeZ, aż po obszar marketingu.
Sukces naszych partnerów jest naszym sukcesem, dlatego stosujemy różne modele współpracy, tak by w jak najlepszy sposób dopasować je do potrzeb i oczekiwań firmy, która chce włączyć do swojej oferty usługi Chmury dla zdrowia. Wspólnie ustalamy zasady, tak by były one korzystne dla obu stron. Dzięki temu nasi partnerzy mają do dyspozycji wysokiej jakości, sprawdzone rozwiązanie, na którym zarabiają. Bo przecież o właśnie chodzi w każdym biznesie.
Wasi partnerzy są także dostawcami rozwiązań dla sektora ochrony zdrowia. Czy nie ma tu konfliktu interesów?
Repozytoria EDM nie są głównym obszarem działalności biznesowej naszych partnerów, a usługi Chmury dla zdrowia są dobrym uzupełnieniem oferty flagowych produktów naszych partnerów. Działamy w tej samej branży i bywa, że również dla tych samych klientów. Jednak współpracujemy, a nie konkurujemy ponieważ wszystkim nam zależy na przyspieszeniu cyfryzacji sektora ochrony zdrowia. Stwarzamy przyjazną przestrzeń do wspólnych działań, po to, aby usługi stały się bardziej dostępne dla każdej jednostki medycznej, która ich potrzebuje.
Do kogo skierowana jest Wasza oferta? Czy każda firma może rozszerzyć swoje portfolio o usługi Chmury dla zdrowia?
Mamy dość unikatowe podejście na rynku, gównie dlatego, że jesteśmy otwarci na współpracę z każdą firmą czy startupem, które chcą poszerzyć swoją ofertę o usługi Chmury dla zdrowia. Chcemy świadczyć je tak szeroko, jak szeroka jest grupa zainteresowana tą współpracą.
Otwartość w tym zakresie ma w naszym przypadku podwójne znaczenie. Dotyczy także inicjatywy biznesowych naszych partnerów. Zawsze mogą do nas przyjść z gotowym rozwiązaniem czy pomysłem na usługę, którą można udostępnić na platformie Chmura dla zdrowia. Tutaj też jesteśmy otwarci i zapraszamy do wszystkich współpracy.
Jak wygląda kolejny krok? Jak zatem zostać partnerem Chmury dla zdrowia?
To bardzo proste. Wystarczy skontaktować się z nami bezpośrednio albo za pośrednictwem strony internetowej. Sam proces wygląda zawsze podobnie i zaczynają go rozmowy biznesowe. Potem podpisujemy umowę NDA i udostępniamy dokumentację techniczną, która daje obraz tego, jak wygląda integracja z naszą platformą. Na tej podstawie każda firma może w prosty sposób zweryfikować wymagania i podjąć decyzję o partnerstwie.
W jakim kierunku będziecie się rozwijać?
Chcemy ułatwiać cyfryzację ochrony zdrowia. Ona musi przyspieszyć, to jest dzisiaj konieczność. Jesteśmy firmą, która zna potrzeby sektora, wiemy z czym mierzą się jednostki medyczne, dlatego w dalszym ciągu będziemy tworzyć rozwiązania, które są niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. Naszym priorytetem jest dostępność, elastyczność oraz bezpieczeństwo usług, zarówno dla jednostek medycznych, jak i ich pacjentów.
Jakieś konkretne usługi?
Od jakiegoś czasu mamy w ofercie zdarzenia medyczne oraz repozytorium EDM w wariantach skrojonych na miarę potrzeb szpitali, przychodni i gabinetów lekarskich, a także sanatoriów oraz laboratoriów. Kolejną usługą w chmurze, która jest już dostępna dla naszych partnerów i klientów są eAnkiety. Jest to narzędzie, które znacznie przyspiesza obsługę pacjenta, ułatwia pozyskiwanie danych i pozwala na badanie satysfakcji z realizowanych świadczeń. A to nie koniec, bo stale się rozwijamy i już pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami dla tego sektora. Wszystkie usługi Chmury dla zdrowia są dostępne dla naszych partnerów, po to by w dalszym ciągu mogli uatrakcyjniać swoją ofertę.